Leczenie odwykowe dla kobiet

 

W niektórych przypadkach, zanim uda się rozpocząć terapię alkoholową kobiety, często wcześniej trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki, czyli przeprowadzić detoks. To forma odtrucia alkoholowego, podczas którego kobieta odstawia zupełnie substancje, które wcześniej nałogowo spożywała. Detoks to często sposób na to, aby przerwać ciąg alkoholowy. Najczęściej stosuje się go u kobiet, które piją przewlekle, a sam odwyk alkoholowy nie przynosi efektu. Kobieta nie umie samodzielnie poradzić sobie bez używek. Postępowanie lecznicze w przypadku odtrucia alkoholowego polega na uzupełnianiu niedoboru elektrolitów (nawodnieniu pacjentki) oraz podawaniu witamin z grupy B. W czasie detoksu alkoholowego pojawiają pewne symptomy Alkoholowego Zespołu Abstynenckiego, a więc „biochemicznego głodu”. Na poziomie metabolicznym zachodzi bowiem nagła zmiana, z którą organizm sobie nie radzi. Brak spożywanego wcześniej alkoholu wywołuje u kobiet rozdrażnienie, drżenie całego ciała, wymioty, pocenie się, bóle mięśniowe, biegunkę. Zaburza akcję serca, następują wahania ciśnienia. Zdarza się, że kobiety miewają różne zaburzenia neurologiczne, równowagi, wzroku, świadomości, tracą orientacje w czasie i przestrzeni.

Odtrucie alkoholowe ma na celu przede wszystkim doprowadzić do trzeźwości organizm kobiety, ale także wyeliminować wszelkie toksyny, które powstają z przemiany alkoholu. Wszystko to odbywa się pod kontrolą lekarzy, którzy mają już doświadczenie w przeprowadzaniu detoksu alkoholowego u kobiet.

Odtrucie alkoholowe dla kobiet trwa zazwyczaj kilka dni (3-5) i prowadzone jest w trybie stacjonarnym, a jego celem jest przede wszystkim poprawa stanu zdrowia organizmu uzależnionej kobiety. Po detoksie alkoholowym, czyli usunięciu alkoholu z organizmu i łagodnym przejściu w stan abstynencji, można rozpocząć terapię, której celem jest przywrócenie kontroli nad własnym życiem i podjęcie decyzji jak ono dalej ma wyglądać.